Site İçi SEO Nedir Nasıl Yapılır?

admin 3 Aralık 2020 02:36

Site içi SEO nasıl yapılır? SEO işinde tecrübeli kişiler işin başlangıcı için en temel şey olan site içi SEO tam anlamıyla on page SEO olduğunu iyi bilirler. Öncelikle siteyi site içi SEO uyumlu yapmamız gerekir. Site içi SEO yaptığımız takdirde arama motorları web sitemizi yukarlara taşır. Site içi SEO yapmanız için maddeler şeklinde bu işin püf noktaları aktarmaya çalışacağız bu makalede.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

 • Seo Uyumlu URL.

Google algoritmasına göre site Google tarafından incelenirken URL yapısında yer alan ilk 3-5 kelime sonradan gelen URL yapısına göre daha çok önem arz eder. Yani arama motoru için önemli olan URL yapısı ilk 5 kelimedir.

 • Sayfa Başlığına Anahtar (Hedef) Kelim ile Başlamak.

Site içi SEO yaparken kilit faktörlerden birisidir sayfa başlığına anahtar kelime ile başlamak. Çünkü arama motorları tarafından başlanan ilk kelime daha çok önem arz etmektedir.

 • İçeriklerde Multimedya Ögeleri Kullanmak.

İçeriğiniz içinde multimedya (resim, gif, video) gibi multimedya ögeleri doğrudan arama motoru sıralamanızı yükseltmese de kullanıcı trafiğinize etki edecektir.

 • Başlıklarınızda Niteleyici Sıfatlar Kullanmak.

Başlıklarda niteleyici sıfatlar (en iyi, en çok, hemen) kullanmak kullanıcı hitinizi artırmanızda yardımcı olacaktır. Arama motorları tarafından bu tür niteleyici sıfatların aranma hacmi açıklanmasa da insanlar bu tür aramaları oldukça fazla yaptığı bilinmektedir.

 • Yazının Başlığının H1 Tagı içermesi.

H1 tagı site içi SEO için en önemli faktörlerden bir tanesidir. WordPress altyapısı yazı başlıklarına otomatik olarak h1 tagı içerisinde yazılmaktadır.

 • Anahtar Kelime Mutlaka İlk 100 Kelime İçerisinde Bulunmalı Yazının.

Diğer site içi SEO faktörü olan anahtar kelimenin ilk 100 kelime içerisinde kullanılması durumu. Kimi insanlar bunu fark etmeden otomatik olarak yapmaktadır. Ancak yine de temkinli davranarak bu maddeye dikkat ediniz. 

 • Mobil ile Uyumlu Web Site.

Google 2015 yılından itibaren mobil ile uyumlu olmayan web sitelerin üst sıralara çıkmasını engellemeye başladı. İlerleyen zamanlarda mobil ile uyumlu olmayan web siteleri arama sonuçlarında hiç çıkmayacak kuşkusuz. 

 • Site İçerisinde Linkleme Yapmak.

Site içi SEO için önemli faktörlerden birisi olan site içerisinde linkleme yapmaktadır. Bunun en büyük örneği Vikipedi sitesidir. Vikipedi her makalesi için en az tabiri caizse 30-40 tane linkleme yapmaktadır. Tabi bu kadar yapmanıza gerek yok. En az 2 linkleme yapmanız yeterli olacaktır.

Site içi SEO nedir? Site içi SEO internet üzerinden faaliyet gösteren web siteleri için oldukça önem arz eden bir konudur. Site içi SEO web sitenize organik trafik çekmenize yardımcı olmaktadır. Web sitelerin organik trafik çekmesi e-ticaret yapan siteler için ürün satma potansiyelini artırmaktadır. Site içi SEO yaparken dikkat etmeniz gereken konular vardır. Bu makalede dikkat etmeniz gerekenler tek tek gösterilecektir. Yine de site içi SEO yaparken bir uzmandan yardım almanız tavsiye edilir.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Öncelikle site içi SEO yapmanız için aktif olan bir web siteniz olması gerekmektedir. Site içi SEO sizin sitenize gerçek insanlar tarafından trafik almanızı sağlar. Site içi SEO kullanıcıların arama motorlarında arama yaptıklarında web sitenizin ön sıralara çıkmasına yardımcı olmaktadır. Site içi SEO olduğu gibi site dışı SEO da mevcuttur bu makalede sadece site içi SEO dan bahsedeceğiz. 

Site İçi SEO Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

 • Sitenizin hızını düşüren eklentileri ve ögeleri kaldırın.

Sitenizin hızını düşüren eklentileri ve ögeleri kaldırdığınız zaman kullanıcıların sitenize girmeden çıkmasının önüne geçecektir. Sitenin yavaş olması arama motorları tarafından bozuk veya sorunlu olacağını düşündürdüğü için sitenizi son sıralara atmaktadır.

 • Sitenizde sayfa başlığını ve alt başlıklarını doğru bir şekilde düzenleyin.

Sitenizde en az bir adet ‘h1’ etiketli ana başlık olup olmadığını kontrol edin. Site içi SEO yaparken sayfa içinde ara başlık kullanmanız gerektiğinde ‘h2, h3, h4, h5, h6’ etiketlerini kullanabilirsiniz.

 • Meta açıklamalarınızı doğru düzenleyin.

Google, aranan sorgularda meta açıklamalarını değiştirerek, aranan sorguya uyumlu olarak otomatik değiştirmektedir. Google için meta açıklaması oluşturmak sizin sitenizin daha uyumlu hale gelmesini sağlar.

 • Sitenizdeki görsel optimizasyonu yapın. 

Arama motorlarında aranan görseller sayesinde sitenize trafik çekebilirsiniz. Bunun için yüksek kaliteli bir görsel ve hedeflenen kelime ile anlamlı bir görsel yükleyebilirsiniz sitenize.

 • URL yapısını anlamlı bir hale getirin.

URL yapısını anlamlı bir hale getirmek sitenizin arama motorları tarafından daha net anlaşılmasını sağlar. Rastgele URL yapısı kullanmak yerine sitenizin URL yapısını değiştirerek daha fazla trafik çekmenize yardımcı olacaktır.

 • Gerekli olan yerlerde anahtar kelime kullanın ve oranını iyi ayarlayın.
 • Anahtar kelime kullanmak hedeflenen arama kelimesini ifade eder. Anahtar kelime kullanırken dozunu iyi ayarlamanız gerekmektedir. Anahtar kelime kullanım oranı aşırı fazla olursa arama motorları tarafından web siteniz spama düşmektedir.

Sayfa içi SEO optimizasyonu Seo Ayarları Nasıl Yapılır seo nasıl yapılır Seo nedir Site dışı SEO çalışmaları Site dışı SEO çalışması Nedir Site dışı SEO Nasıl Yapılır Site içi SEO Nedir

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?