Dönüşüm Optimizasyonu Nedir

admin 3 Aralık 2020 02:11

Dönüşüm optimizasyonu, geniş bir yelpazeli bir kavramdır. Hayatının her yerinde dönüşüm terimini görebilirsiniz. Dijital dönüşüm, işletme dönüşüm ve son olarak ekleyebileceğimiz madde dönüşüm optimizasyonu. Aslında dijital pazarlama dünyasında değişim, elinizin altındaki kullanıcıların isteklerinizi gerçekleştirmesi sağlamak olarak açıklanabilir.

Dönüşüm hareketi sadece satın almak ile ilişkili değildir. Dönüşüm optimizasyonu örnek vermek gerekirse, e-ticaret siteniz var ise ve ürün satıyorsanız. Kullanıcıların veya ziyaretçilerin sitede gezinirken bir ürün veya hizmet alması bir dönüşüm hareketi olacaktır. 

Dönüşüm Optimizasyonu Neden Önemli?

Web siteniz veya mobil uygulamanızın gösterdiği trafiği ya da performansını arttırmak ve ziyaret eden bireylerin gerçek birer müşteriye dönüşmesini sağlamak adına bu süreç oldukça fazla önem arz etmektedir. Dönüşüm oranı optimizasyonu doğru orantılı olması gerekir. Ayda 10 milyon ziyaretçiniz var ama sadece 1000 kişi hizmetlerinizi satın alıyor ise bu sayı çok düşüktür. Amacınız hizmet satın alan kişilerin sayısını kademeli olarak artmasını sağlamaktır. 

Dönüşüm Optimizasyonu Yöntemleri

Dönüşüm optimizasyonu ya da dijital optimizasyon günümüzde oldukça fazla öneme sahiptir. Web siteniz için dönüşüm optimizasyonu planlıyor iseniz çok fazla araca ihtiyacınız olacak. Bu araçlar bilgi edinmenize, planlama yapmanıza ve yaptığınız değişiklikleri test etmenize yardımcı olacaktır. Genelde dönüşüm çalışmalarında en çok bilinen yöntem A/B testidir.

Lakin uyguladığınız değişimleri test etmeden önce, neler değiştirmeniz gerektiğini kavramanız gereklidir. Analiz ve planlama yapmadan rastgele değişimler yapmak, sadece vakit kaybetmenize neden olacaktır.

Bir cevap yazın

Yorumlar (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu sen yapmak ister misin?